काभ्रेमा वडा अध्यक्षलले आफ्नो नाममा ल्याएर बेचे वन क्षेत्रको १३ रोपनी सर्वजनिक जग्गाकाभ्रे– काभ्रेमा धुलिखेल नगरपालिका वडा नं. १० मा अध्यक्षलले आफ्नो नाममा ल्याएर बेचे वन क्षेत्रको १३ रोपनी सर्वजनिक जग्गा बिक्री गरेको खुलेको छ ।

धुलिखेल–१० मा पर्ने साविक सारदाबतासे गाविसको सेतीमाटी सापकोटा पाखा वनको ११ रोपनी वन क्षेत्रको जग्गा तत्कालीन वडाध्यक्ष बलराम पराजुलीले आफ्नो बनाई बेचेको कान्तिपुर दैनिकमा नगेन्द्र अधिकारीले समाचार लेखेका छन् । खरिद गर्ने समूहले छुट दर्ता गरी थप २ रोपनी सार्वजनिक जग्गा आफ्नो नाममा दर्ता गरेको छ ।

२०३२ सालमा आफ्नो नाममा नापी गराएको कित्ता नं १४ को ९ रोपनी ८ आना र १५ नं कित्ता वनको ११ रोपनी २ पैसा जग्गा गरी २० रोपनी ८ आना जग्गा पराजुलीले बैंकमा धितो राखेर कर्जा लिएका थिए । लिलाम हुने स्थिति भएपछि पराजुलीले २०७५ भदौ १४ गते सिन्धुली, पुरानो झाँगाझोली–९ का बबिता खत्री, भोजपुर च्याग्रे–६ का झुमादेवी, साविक काभ्रे नित्यचण्डेश्वरी–२ का विदुरबहादुर बस्नेत र शारदाबतासे–३ का रवीन्द्र अधिकारीका नाममा सगोलमा पास गरिदिएका थिए ।

लालपुर्जामा २० रोपनी ८ आना १ पैसा २ दाम क्षेत्रफल भए पनि मालपोत कार्यालयमा छुट दर्ता निवेदन दिएर २ रोपनी सार्वजनिक जग्गा पनि उनले दर्ता गरिदिएका थिए । वडामा निवेदनसमेत नदिई विभागको स्वीकृतिबिनै छुट जग्गा दर्ता गराएर जग्गालाई २२ रोपनी कायम गरिएको हो ।
कित्ता नं १५ मा पर्ने वन क्षेत्रमा पाटारपाटा बनाई खेती गरेको भन्दै इन्द्रबहादुर भुजेललाई तत्कालीन बनेपा इलाका वन कार्यालयले २०४१ पुस ५ गते हाजिर हुन आउन पत्र काटेको थियो । तत्कालीन शारदाबतासे गाउँ पञ्चायत–३ हाल वडा नम्बर ५ बस्ने उनीविरुद्ध २०४२ साउन २ गते सोही कसुरमा अदालतमा मुद्दासमेत दर्ता भएको थियो । त्यस मुद्दामा तत्कालीन प्रधानपञ्च पदमध्वज थापा क्षत्रीसमेतले सर्ज्मिन गरी उक्त जमिन वन क्षेत्रभित्र पर्छ भनी मुचुल्का गरिदिएका थिए ।

नयाँ आवाद गरिएको वन क्षेत्र भएकाले तत्कालीन प्रधानपञ्च खत्रीसमेतको बकपत्र, उजुरी निवेदन, घटनास्थल सर्जि्मिन मुचुल्का एकै प्रकारको देखिएकाले शारदाबतासे गाउँपञ्चायत– ३ ९ख० को फिल्डबुकमा समेत जंगल जनाई नाप, नक्सा भएको जग्गा इन्द्रबहादुर भुजेलको हकदाबी नलाग्ने र निजका नाममा रहेको कित्ता नम्बर १६ को १६ रोपनी ३ आना जग्गा बाहेकमा हक नपुग्ने भनी २०४६ माघ २४ गते फैसला भएको थियो । कित्ता नम्बर १५ को क्षेत्रफल धनहर ०–१४–३–२ र भीरपाखो ९–१५–१ को सरकारी वन जंगल पर्ती जग्गा आवाद गरेबापत भुजेललाई प्रतिरोपनी ५० रुपैयाँका दरले ५४४ रुपैयाँ ७२ पैसा दण्ड जरिवाना पनि तोकिएको थियो । अहिले त्यही जग्गा व्यक्तिका नाममा दर्ता भएको हो ।

स्थानीय ७७ वर्षीय प्रेमबहादुर केसीले कित्ता नम्बर १५ को पुरै भाग वन जंगल भएको दाबी गर्दै आफूले जानेदेखि नै बस्तुभाउ चराउने सार्वजनिक पाखोका रूपमा प्रयोग भएको बताए । ‘१४ र १६ नम्बर कित्ताको बीचमा १५ नं कित्ताको वन क्षेत्र थियो, अहिले कसरी व्यक्तिको भयो कि भगवान् जान्दछन्, कि गर्नेले नै जान्नुपर्‍यो,’ उनले भने ।

स्थानीय रामकृष्ण विष्टले व्यक्तिका नाममा दर्ता भएकोमा आश्चर्य प्रकट गर्दै २०३२ सालमा सार्वजनिक रहेको जग्गा २०४५ सालमा छुट दर्तामार्फत आफ्नो बनाएको हुन सक्ने तर्क गरे । २०४४ असोज ३० गते पराजुलीले छुट दर्ता प्रक्रिया थालेका थिए । भूलवश छोरा कृष्णप्रसाद पराजुलीका नाममा दर्ता भएको भन्दै २०४४ सालमा आमा रेशकुमारीका नाममा दर्ता भएको जग्गा बलरामले २०५५ असोज ९ गते आफ्नो नाममा ल्याएर २०७५ भदौ १४ गते बिक्री गरेका थिए ।

धुलिखेल–१० का वडाध्यक्ष पुष्पराज राउतले जग्गाका विषयमा हालै ११९ जना स्थानीयले उजुरी दिएको जानकारी दिँदै त्यसबारे अध्ययन थालिएको बताए । उनले १४ नं कित्ताको २० रोपनी ८ आना १ पैसा २ दाम जग्गा बिक्रीका लागि आफूले रवीन्द्र्र अधिकारी र विदुरबहादुर बस्नेतलाई सिफारिस दिएको दाबी गरे । ‘व्यक्तिका नाममा रहेका जग्गा बिक्री गर्ने भनेपछि सिफारिस दिएको हुँ,’ राउतले भने, ‘त्यो देखाएर वन क्षेत्र अतिक्रमण गरियो । स्थानीय र हाम्रो चासो र चिन्ता पनि त्यही हो ।’

जग्गा खरिद गर्नेमध्येका एक अधिकारीले सम्पूर्ण प्रक्रिया पूरा गरेर व्यक्तिकै जग्गा किनेको दाबी गर्दै गलत भए कारबाही भोग्न तयार रहेको तर्क गरे । व्यक्तिका नाममा दर्ता वन क्षेत्रमा हालै प्लटिङ गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्