मृत्यु जितेका यि व्याक्ति : जो धादिङ गजुरी व्यारेक तोडेर भागेकाठमाडौं– १० वर्षे शसस्त्र द्वन्दकालमा सेनाको व्यारेक फोडेर भागेका राजु क्षेत्री अहिले सामन्य रुपमा जीवन विताईरहेका छन् ।


तत्कालीन माओवादीको तर्फबाट लडाई लडिरहेका क्षेत्रिकास्कीको आफ्नै ठूलोबाबाको घरबाट २०५८ सालमा नेपाली सेनाबाट पक्राउ परेका उनलाई विजयपुर व्यारेक हुँदै धादिङ लगियो । राज्यको तर्फबाट उनीहरुलाई मार्ने तयारी भईरहेको क्षेत्रीलाई थाहा भईसकेको थियो । लामो समयको योजनाअनुसार नै २०६१ साल कार्तिक २९ गते तिहारको दिन साँझ सवा पाँच बजे जोड तोडेर क्षेत्री सहित ७ भागे । जेल ताडेर भागेर उनीहरु फेरी युद्धमै होमिए । उनको युद्धको अभियान सरकारसँग शान्ति सम्झौता नभएसम्म लडिरहे ।
१२ बुँदे शान्ति सम्झौता पछिको चुनावमा तत्कालिन एकीकृत माओवादी देशकै शात्तिशाली पार्टी बन्यो । त्यसै पश्चात माओवादी फुट्दै फु्टदै गयो । अहिले कसैले माओवादी छाडेर अन्य पार्टी खोले तर क्षेत्री भने सबैतिरबाट वितृष्णा जागेर स्वतन्त्र जिवन विताईरहेका छन् । जनयुद्धका भोगाई, जेल तोड्दाको अनुभव र अहिले बदलिदो परिस्थितीका बारेमा क्षेत्रीका अनुभव यस्तो छ ।

मृत्यु जितेका यि व्याक्ति : जो धादिङ गजुरी व्यारेक तोडेर भागे
काठमाडौं– १० वर्षे शसस्त्र द्वन्दकालमा सेनाको व्यारेक फोडेर भागेका राजु क्षेत्री अहिले सामन्य रुपमा जीवन विताईरहेका छन् ।
तत्कालीन माओवादीको तर्फबाट लडाई लडिरहेका क्षेत्रिकास्कीको आफ्नै ठूलोबाबाको घरबाट २०५८ सालमा नेपाली सेनाबाट पक्राउ परेका उनलाई विजयपुर व्यारेक हुँदै धादिङ लगियो । राज्यको तर्फबाट उनीहरुलाई मार्ने तयारी भईरहेको क्षेत्रीलाई थाहा भईसकेको थियो । लामो समयको योजनाअनुसार नै २०६१ साल कार्तिक २९ गते तिहारको दिन साँझ सवा पाँच बजे जोड तोडेर क्षेत्री सहित ७ भागे । जेल ताडेर भागेर उनीहरु फेरी युद्धमै होमिए । उनको युद्धको अभियान सरकारसँग शान्ति सम्झौता नभएसम्म लडिरहे ।
१२ बुँदे शान्ति सम्झौता पछिको चुनावमा तत्कालिन एकीकृत माओवादी देशकै शात्तिशाली पार्टी बन्यो । त्यसै पश्चात माओवादी फुट्दै फु्टदै गयो । अहिले कसैले माओवादी छाडेर अन्य पार्टी खोले तर क्षेत्री भने सबैतिरबाट वितृष्णा जागेर स्वतन्त्र जिवन विताईरहेका छन् । जनयुद्धका भोगाई, जेल तोड्दाको अनुभव र अहिले बदलिदो परिस्थितीका बारेमा क्षेत्रीका अनुभव यस्तो छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्